Správy

Terchová má športovo relaxačné centrum.

Terchovec

Informácie

Dnes má sviatok

Odkazy

mapa Terchová

Mapa Terchovej z označením kde sa Penzión a Drevenica nachádza.

mapa Malá Fatra

Malá Fatra, časť Krivánska Malá Fatra vyznačené miesta: Terchová Jánošíkove diery, Veľký a Malý Rozsutec, Stoh, Poludňový Grúň, Chleb, Veľký Kriváň ať...

Chrapaky Kraviarske Baraniarky sedlo Príslop Starý Dvor

Vášniví turisti Malej Fatry by nemali zabudnúť na tento turistický chodník, prechádzky medzi kosodrevinou a čučoriednikom, krásne výhľady z hrebeňov hôr takmer po celom chodníku.

Trasu začíname na Chate Vrátna. Odtiaľ môžeme ísť lanovkou, alebo turistickým chodníkom na Snilovské sedlo. Hneď za hornou stanicou kabínky asi 100m pod hlavným hrebeňom Snilovské sedlo (1524 m n. m.) odbočíme doprava, kde začína modrý turistický chodník. Nedá sa zablúdiť, je dobre viditeľný. Ak ste doteraz išli pešo, tak teraz po náročnom výstupe konečne rovina, mimochodom najvyšší bod našej túry. Za 1:45 hod. prekonáte strmým stúpaním výškový rozdiel 750 m, ak si chcete ušetriť nohy vyveziete sa kabínkou. Traverzom Veľkého Kriváňa (1709 m n. m.) asi po 45 minútach sa dostanete na Chrapáky (1417 m n. m.), kde pokračujeme po modrej, ale už výrazne klesáme do sedla za Kraviarskym. Odtiaľ sa budú striedať výstupy a zostupy postupne ako budeme prechádzať Kraviarskym (1361m n. m.), Veľké sedlo (1193 m n. m.), Žitné (1264 m n. m.), Malé sedlo (1177 m n. m.), Baraniarky (1270 m n. m.). Z Baraniarok pomerne prudkým klesaním do sedla Príslop (916 m n. m.) si treba dávať pozor na pošmyknutie, prípadne pád, terén je tu často vlhký, spodná časť sa ide lesom, býva tu blato, ale sedlo Príslop je už lúka, kde sú opäť pekné výhľady.

Zo sedla Príslop miernym klesaním sa po 30 min. dostaneme na Starý dvor, kde je zástavka autobusu. Komu sily stačia môže pokračovať pešo po ceste do Terchovej asi 3 km. Ak ste si auto nechali vo Vrátnej pod lanovkou, musíte pokračovať opačným smerom tiež 3 km.

Základné údaje::
Začiatok túry: Chata Vrátna 750 m n.m.
Koniec túry: Starý Dvor 614 m n.m.
Najvyšší bod: Snilovské sedlo 1524 m n. m.
Prevýšenie: 910 m
Čas túry: 3:00 hod. bez kabínky + 1:45 hod.
   
Starý dvor, časť turistického chodníka Kravarske, Žitné, Baraniarkypohľad z Baraniarok, postupne nasleduje Žitné, Kravarske, v mrákavách Veľký Kriváň, vľavo Snilovské sedlo, horná stanica kabínkypohľad z Baraniarok postupne Dlhý vrch, Kykula, Vysoký vrch, Bačínsky vrch, Prostá a najďalej na horizonte Suchýpodobný pohľad Snilovské sedlo < späť